Dr. Obengül EJDER

Aile Danışma ve Eğitim Merkezimiz , 2007 yılı Eylül ayında bireylerin, ailelerin, çiftlerin ve organizasyonların verimli, başarılı ve daha mutlu bir yaşam için hedeflediği değişim süreçlerine bilimsel temelli, hızlı ve uygulanabilir çözümler sunmak amacıyla faaliyete geçmiştir.

2009 yılında T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlanarak Türkiye’nin ve bölgenin ilk Özel Aile Danışma Merkezi unvanını almıştır. 21.06.2011 tarihinde Türk Standartları Enstitüsü ( TSE ) TS13082 ve TS 13078 hizmet Yeterlilik Belgesini alarak ve  12.11.2012 tarihinde de Türk Patent Enstitüsü tarafından Marka Tescili yaptırarak hizmet kalitesini her geçen gün arttırmaktadır.

Kurulduğumuz ilk günden itibaren gizlilik temel ilkemiz olup, insan odaklılık, profesyonellik, bilimsellik, özgünlük, esneklik ve etik ilkelere duyarlılık vazgeçemeyeceğimiz değerlerimizdir.

Dr. Obengül  Ejder

Tıp Doktoru / Aile ve Evlilik Terapisti / Psikoterapist / Yazar

1997 yılında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Dr. Obengül Ejder, 2001 yılında Aile ve Evlilik Terapisi, Cinsel Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Bütüncül Psikoterapi, Varoluşçu Psikoterapi, Çocuklarla Oyun Terapisi, Transaksiyonel Analiz, Madde Bağımlılığı, NLP, EFT, Hipnoz, Psikoonkoloji gibi Psikoterapi eğitimleri almaya başlamış, Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümünde özel öğrenci olarak, Yakın Doğu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümünde Klinik Psikoloji Yüksek Lisansını tamamlamıştır. Eğitimin ömür boyu sürdüğü inancıyla Psikoterapi alanında okumaya, araştırmaya, yazmaya devam etmektedir.

2004 yılında Türkiye’nin ilk Özel Aile Danışma Merkezi’ni kurarak yeni bir oluşumu gerçekleştirmiştir. Halen T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Özel Aile Danışma Merkezi’nde Klinik Psikolog ve Psikolojik Danışmanlardan oluşan ekibiyle birlikte Aile ve Evlilik Terapisi, Cinsel Terapi, Çocuk ve Ergen Psikoterapisi, Bireysel Psikoterapi ve Bağımlılık Psikoterapisi hizmetleri vermektedir.

2009 -2013 yılları arasında Acıbadem Hastanesi’nde Aile ve Evlilik Terapisti görevinin yanı sıra Pazarlama ve Kurumsal İletişim departmanında sorumlu müdür olarak çalışmıştır 2013 – 2016 yılları arasında Çağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak görev yapmış, lisans ve yüksek lisans programlarında “Psikolojiye Giriş, Psikolojik Danışmanlıkta Kuram ve Kuramcılar, Bağımlılık Psikolojisi ve Stres Yönetimi, “derslerini vermiştir.

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği’nin (CİSED) 2007-2020 yılları arasında Çukurova Şube başkanlığını yapmış, CİSED bünyesinde Türkiye’de ilk defa Bütüncül Çocuk ve Ergen Psikoterapisi, Bütüncül Oyun Terapisi eğitimlerini açarak eğitmenlik yapmıştır.

2020 yılında yirmi beş yıllık meslek yaşamının ardından, deneyimlerini genç meslektaşları ile paylaşabilmek amacıyla AYA Psikoakademi’yi kurmuş, Nişantaşı Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi iş birliği ile Bütüncül Çocuk ve Ergen Psikoterapisi, Bütüncül Oyun Terapisi, Aile, Evlilik ve Cinsel Terapi eğitimlerinin ve Aile Danışmanlığı Sertifika Programının koordinatörlüğünü ve eğitmenliğini yapmaktadır.

Halen Nişantaşı Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

Çalışma hayatı boyunca ücretsiz verdiği anne-babaları bilgilendirici seminerler düzenlemesi, bir çok kurum ve kuruluşla sosyal sorumluluk projelerini gerçekleştirmesi, Hürriyet Gazetesi’nde yazdığı köşe yazıları ve pek çok yerel, ulusal radyo-televizyon kanallarında programlar yapması, ona 2009 yılında JCI (Genç Liderler ve Girişimciler Derneği) tarafından düzenlenen “Türkiye’nin En Başarılı On Genci” yarışmasında birincilik getirmiş ve Dünya Birinciliği için Japonya’nın Osaka Kenti’nde ülkesini temsil etmiştir.

Meslek yaşamında pek çok ilke imza atmasından dolayı gençlere ilham kaynağı olması amacıyla 2011 yılında “Fark Yaratan Kadınlar” kitabında başarı öyküsü yayınlanmış, 2019 yılında Türkiye klinikleri tarafından organize edilen, Bahçeşehir Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen DrX “Bir Hikâyem varilham veren konuşmalar dizisinde “Hayallerini Asla Erteleme” başlığı ile konuşmacı olarak katılmıştır. Yine 2022 yılında güçlü ve başarılı kadınların hikâyelerinin yer aldığı “33 Kadın Belgeseli Türkiye” projesinde başarı hikâyesi belgesel olarak çekilip yayınlanmıştır.

Çocukların psikolojik ve cinsel gelişim problemlerini ve çözüm yollarını konu alan “Anne Büyüyorum Bana Yardım Et” isimli kitabı Nisan 2016 yılında Akademisyen Yayınevi tarafından, “Oyun Terapisi Teknikleri” isimli kitabı Eylül 2022 yılında Bambuk Yayınevi tarafından yayınlanmıştır.

Halen Adana’da Özel Aile Danışma Merkezi’nde, İstanbul Nişantaşı ofisinde ve pandemiden sonra da online olarak dünyanın pek çok ülkesinde psikoterapi seanslarına devam etmektedir. Birçok sivil toplum kuruluşu ve dernekte de aktif olarak çalışan Dr. Ejder evli ve bir kız çocuk annesidir.

 Eğitim:

 • 1984 – 1990 Mersin Dumlupınar Lisesi
 • 1990 – 1997   Çukurova  Üniversitesi  Tıp Fakültesi
 • 2006 – 2007   T.C. Sağlık Bakanlığı,  Aile Hekimliği Uyum Eğitimi Programı
 • 2006 – 2007   Çukurova  Üniversitesi  Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Yüksek Lisans Programı, Özel Öğrenci
 • 2008-2009 Jhon Hopkins Üniversitesi Sağlık Kurumları Yöneticiliği
 • 2010 – 2013 Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Sağlık Bilimleri Yöneticiliği
 • 2017- 2019   Yakın Doğu Üniversitesi Klinik Psikoloji Tezli Yüksek Lisans

İş Deneyimi:

 • 2020- Halen İstanbul Nişantaşı Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Görevlisi/ Sürekli Eğitim Merkezi Eğitim Koordinatörü/ İstanbul
 • 2004- Halen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı  Özel  Obengül Ejder Aile Danışma Merkezi ( Kurucu Müdür )  / Adana*
 • 2013- 2016   Çağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim Görevlisi / Mersin
 • 2009 – 2013 Acıbadem  Hastanesi Aile  ve  Evlilik Terapisti ,  Kurumsal İletişim ve Pazarlama Sorumlusu ( Yarı zamanlı )  / Adana
 • 2007- Halen AYA Psikoakademi Kurucusu , Eğitmen, CGS Center Danışmanlar Kurulu Üyesi
 • 2008 – 2009 Adana Özel Metro Hastanesi Başhekim Yardımcısı
 • 1997 – 2008 Seyhan Belediyesi Kurum Hekimi ve Sağlık Müdürü

*Özel Aile Danışma Merkezinde protokol numarası verilmiş 5000 danışanla yaklaşık 45 bin seans yapmış, katıldığı pek çok konferans ve seminerde 30 binden fazla kişiye gönüllü eğitimler vermiştir.

 

Çağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümünde verdiği dersler:

 • Stres Yönetimi ( Lisans  4 . Yarı yıl ,  3 kredi )
 • Madde Bağımlığı ve Bağımlılık Psikolojisi (Lisans, 5. Yarı yıl , 3 kredi )
 • Klinik Psikoloji Psikodinamik Terapi ( Yüksek Lisans Programı, Bilime Hazırlık Dersi )
 • Psikolojiye Giriş (Yüksek Lisans Programı, Bilime Hazırlık Dersi )
 • Psikolojik Danışmanlıkta Kuramlar ( Yüksek Lisans Programı, Bilime Hazırlık Dersi )

 

Nişantaşı Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezinde Açtığı Sertifika Programları ve Mesleki Gelişim Kursları:

 • Bütüncül Çocuk ve Ergen Psikoterapisi Sertifika Programı (24 Modül)

(Eğitmenler: Prof.Dr. Işık Karakaya, Prof.Dr. Müge Tamar, Uzm.Dr. Özlem Sürücü, Uzm. Dr.İbrahim Bilgen, Dr.Öğr.Gör. Obengül Ejder ,  Uzm.Klnk.Psk. Burcu Oğuzdoğan )

 • Aile Danışmanlığı Sertifika Programı (24 Modül) (Eğitmenler:  Doç. Dr. Kader Bahayi, Dr. Öğr.Gör. Obengül Ejder )
 • Aile, Evlilik ve Cinsel Terapi Eğitimi (18 Modül) ( Eğitmenler: Prof.Dr. Ateş Kadıoğlu, Doç.Dr. Gökçen Erdoğan, Dr. Öğr.Gör. Obengül Ejder )
 • Bütüncül Oyun Terapisi Uygulayıcı Sertifika Programı (6 Modül) (Dr. Öğr.Gör. Obengül Ejder )
 • Psikodinamik Psikoterapide Kuramlar ve Görüşme Teknikleri Eğitimi (6 Modül) (Dr. Öğr.Gör. Obengül Ejder )
 • Psikopatoloji Eğitimi (7 Modül) (Eğitmenler: Prof.Dr. Işık Karakaya, Doç.Dr. Kader Bahayi, Dr. Öğr.Gör. Obengül Ejder )

 

CİSED Akademi ( Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği ) de açtığı Eğitim Programı:

 • Bütüncül Çocuk ve Ergen Psikoterapisi Eğitimi ( 20 Modül ) ( Eğitmenler:  Prof.Dr.Elvan İşeri, Prof.Dr.Işık Karakaya, Prof.Dr.Orhan Derman, Prof.Dr. Cengiz Güleç, Dr.Obengül Ejder, Uzm.Klnk.Psk.Burcu Oğuzdoğan)

 

Yayınlanan Kitapları ve Eğitim Kılavuzları

 • “VAKA ÖRNEKLERİ İLE BÜTÜNCÜL OYUN TERAPİSİ “ kitabı Bambuk Yayınevi tarafından 2021 yılında yayınlanmıştır.
 • Çocukların Psikolojik ve Cinsel Gelişim Problemlerine Çözüm Önerilerinin anlatıldığı, “ANNE BÜYÜYORUM BANA YARDIM ET “ kitabı Akademisyen Yayınevi tarafından 2016 yılında yayınlanmıştır.
 • Adana Rotary Kulubü Tarafından desteklenen Psikolog ve Psikolojik Danışmanların katıldığı “ BENİM BABAM “ projesi için babanın çocukların dünyasındaki önemini anlatan eğitim kitapçığını Psikiyatri uzmanı Dr. Sabri Yurdakul ile beraber yayına hazırlamıştır.
 • Adana Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, Çukurova Üniversitesi, Seyhan Belediyesi, Adana Sokak Çocukları Derneği ile işbirliği ile hazırlanan “Madde Bağımlılığını Önlemede Öğretmen ve Anne-Baba Eğitim Kılavuzu” kitabının hazırlanıp basıma sunulmasını sağlamıştır. 2007/Adana “Gençlerde Madde Bağımlılığını Önlemede Öğretmen ve Anne-Baba Eğitimi” Projesi dolayısı ile Adana Valiliği tarafından taktir belgesiyle taltif edilmiştir.
 • Pozantı Belediyesi, Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Dr. Obengül Ejder Aile Danışma Merkezi işbirliği ile TR0801.06-03/279 nolu AB Hibe Programı Projesi kapsamında‚‘‘Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Hibe Programı‘‘ uygulanmasında ve  Anne– Baba El Kitapçığı‘nın hazırlanıp ve basıma sunulmasını sağlamıştır.

 

Ulusal Başarı:

2009 yılında JCI ( Genç Liderler ve Girişimciler Derneği ) TOYP  “ Türkiye’nin On Başarılı Genci”  yarışmasında Türkiye Birincisi seçilmiş Kasım 2010 ‘da Japonya’nın Osaka kentinde Dünya Birinciliği için ülkesini temsil etmiştir. Aynı yıl toplumsal projeler dalında SOYAK Özel Ödülüne layık görülmüştür.

 

Çalışılan Danışmanlık Alanları:

 1. Aile ve Evlilik Terapisi, Cinsel Terapi, Çocuk ve Ergenlerle Psikoterapi, Madde Bağımlılığı Danışmanlığı , Bireysel Psikoterapi
 2. B. Kurumsal Danışmanlık
 • Aile şirketlerinde Kurumsallaşma , Aile Anayasası Hazırlık çalışmalarında Aile Kurumsal Yapısının incelenmesi, Yönetim danışmanlığı
 • Sağlık Kurumlarında Kurumsallaşma ve Pazarlama stratejileri konularında danışmanlık yapmakta  eğitimler, seminerler ve konferanslar düzenlemektedir

 

Aldığı Eğitimler

Aile Eğitim Programı Eğitici Eğitimi

DüzenleyenT.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü
SertifikasyonT.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü
Süre – Tarih 40 saat  2011
Eğitmen Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim  Üyeleri

 

Bütüncül Psikoterapi  Eğitimi

DüzenleyenCin PSİKODER ( Psikoterapistler Derneği) Bütüncül Psikoterapi
SertifikasyonCİSED
Süre – Tarih 350 saat2015-2017
EğitmenProf. Dr. Cengiz Güleç , Dr. Cem Keçe

 

 Aile ve Evlilik Terapisi Eğitimi

DüzenleyenCinsel Sağlık Enstitüsü Derneği ( CİSED ) Aile ve Evlilik Danışmanlığı Eğitim Programı
SertifikasyonCİSED
Süre – Tarih 450 saat2011 – 2012
EğitmenProf. Dr. Gerald R. Weeks , Doç. Dr. Cebrail Kısa, Uzm. Dr. Cem Keçe

 

Aile ve Evlilik Terapisi Eğitimi

DüzenleyenMEDEA Aile ve Evlilik Danışmanlığı Eğitim Programı
SertifikasyonMEDEA
Süre – Tarih 250 saat2006 – 2008
EğitmenDr. Deniz Aşıcı, Uzm. Psg. Fatma Torun Reid,  Psg.Oktay Şılar,          Uzm. Psg. Oya Fidanoğlu,  Yr. Doç. Dr. Esra İşmen, Uzm. Psg. İbrahim Eke, Uzm. Psg.Tolga Toynaz

 

Evlilik ve Çift Terapisi Eğitimi

DüzenleyenCİSED / ADANA
SertifikasyonPSİKODER/CİSED/ANKARA
Süre – Tarih 160 saat  2017
Eğitmen Dr.Cem Keçe  , Prof.Dr.Cengiz Güleç

 

Evlilik ve Çift Terapisi Eğitimi

DüzenleyenPSİKODER /ANKARA
SertifikasyonPSİKODER/CİSED/ANKARA
Süre – Tarih 160 saat  2016
Eğitmen Dr.Cem Keçe  Psikoder Başkanı

 

Cinsel Terapi Eğitimi

DüzenleyenCinsel Sağlık Enstitüsü Derneği ( CİSED )
SertifikasyonCİSED
Süre – Tarih160 saat 2018
EğitmenDr. Cem Keçe CİSED Başkanı

 

Cinsel Terapi Eğitimi

DüzenleyenCinsel Sağlık Enstitüsü Derneği ( CİSED )
SertifikasyonCİSED
Süre – Tarih60 saat 2008
EğitmenDr. Cem Keçe CİSED Başkanı

 

Evlilik ve Cinsel Terapi Entegrasyonu

DüzenleyenCinsel Sağlık Enstitüsü Derneği
SertifikasyonPusula Sağlık Eğitim Merkezi
Süre – Tarih 30 saat2012
EğitmenProf.Dr. Gerald R.Weeks

 

Cinsel İşlev Bozukluklarında Danışmanlık ve Temel Yaklaşımlar 

 DüzenleyenCinsel Eğitim  Tedavi ve Araştırma Merkezi ( CETAD )
SertifikasyonCETAD
Süre – Tarih10 saat 2010
EğitmeProf.Dr.Doğan Şahin , Doç.Dr. Ejder Akgün ,Uzm. Dr. Berfu Akbaş, Uzm. Dr.Ceyda Güvenç

 

Çocuk Odaklı Kısa Dönem Çift Terapisi

DüzenleyenAŞAM  Psikolojik Danışmanlık Çocuk ve Aile Gelişim Merkezi
SertifikasyonAŞAM
Süre – Tarih 14 saat2010
EğitmenUzm.Psg.Fatma Torun Reid

 

Rational – Emotive & Cognitive –Behavioral Theory and Techniques

 DüzenleyenAlbert Ellis Enstitüsü
SertifikasyonAlbert Ellis Enstitüsü
Süre – Tarih30 saat  2009
Eğitmen Prof.Dr.Ertuğrul KÖROĞLU

 

Kişilik Bozukları’na Masterson Yaklaşımı ve Psikoterapisi

DüzenleyenThe Masterson Institute
SertifikasyonThe Masterson Institute
Süre – Tarih140 saat  2021
EğitmenUzm.Klinik Psk. Meral Aydın

 

Boderline-Narsistik ve Şizoid Kendilik Bozukluğu’na Masterson Yaklaşımı

DüzenleyenPsikoterapi Enstitüsü
SertifikasyonThe Masterson Institute
Süre – Tarih30 saat  2010
EğitmenJudith Pearson , William Griffiths,Judith Person ,Amandy Cassdy,Candace Orcutt,Murry Schan

 

Kognitif Terapi İlkeleri ve Depresyon Tedavisinde Uygulanması

DüzenleyenHumanite Psikiyatri
SertifikasyonProf.Dr.Sedat Özkan Psikiyatri Tıp Merkezi
Süre – Tarih16 saat2009
EğitmenProf. Dr.Sedat Özkan  Dr. Emel Stroup,BBPP.ACI

Kanser Hastalarında Psikolojik Tedavi

DüzenleyenHumanite Psikiyatri
SertifikasyonHumanite Psikiyatri
Süre – Tarih16 saat2009
EğitmenProf.Dr.Sedat Özkan, Uzm. Psg.Zeynep Armay

Çocuk Gelişimi ve Çocuk Eğitimi Danışmanlığı

Düzenleyen  PSİKON Birinci Basamakta Psikiyatri Eğitimi
SertifikasyonMESTED ( Mezuniyet Sonrası Tıp Eğitimi derneği )
Süre – Tarih40 saat2005
EğitmenPsk. Ferhunde Öktem, Prof.Dr.Ertuğrul Köroğlu

Oyun Terapisi Eğitimi

DüzenleyenBoğaziçi Psikolojik Danışmanlık
SertifikasyonYeditepe Üniversitesi
Süre – Tarih38 saat2010
EğitmenYrd.Doç. Dr. Elif Akdağ  Göçek

Çocuk ve Ergenlerde Ağırlık  Yönetimi Kursu

DüzenleyenBaşkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü
SertifikasyonBaşkent Üniversitesi
Süre – Tarih40 saat2009
EğitmenProf.Dr.Ayşe Baysal ( BESVAK Başkanı  ) Doç.Dr.Murat Baş

 Ruh Sağlığında ” Korunma, İyileşme, Toplumlaşma”

DüzenleyenKocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi
SertifikasyonXV. Ulusal Sosyal Psikiyatri Kongresinde açılan kurs
Süre – Tarih20 saat 2008
EğitmenProf.dr.Mustafa Yıldız, Prof.Dr.Bülent Coşkun,Prof.Dr.Oğuz Berksun

Transaksiyonel Analiz Eğitimi

DüzenleyenTransaksiyonel Analiz Derneği
SertifikasyonTAD 101 Sertifikalı
Süre – Tarih20 saat2007
EğitmenJoanna Baezley Richards, Uzm. Psg. Fatma Torun Reid

Personality Adaptation

DüzenleyenTransaksiyonel Analiz Derneği
SertifikasyonTAD 202 Sertifikalı
Süre – Tarih32 saat
EğitmenJoanna Baezley Richards, Uzm. Psg. Fatma Torun Reid.

Madde Bağımlılığı Eğitimi

DüzenleyenCyprus Mental Health Instıtute
SertifikasyonNAADAC (The National Association of Alcholism and Drug Abuse Counselors)
Süre – Tarih150 saat2005
EğitmenDoç. Dr. Kültekin Ögel, Psk. Dr. Defne Tamar Gürol, Prof.Dr.Müge Tamar

Madde Bağımlılığında Resimle Bireysel ve Grup Terapisi

DüzenleyenKocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi
SertifikasyonXV. Ulusal Sosyal Psikiyatri Kongresi
Süre – Tarih8 saat2005
EğitmenDr. Psk. Hatice Demirbaş

Sigara Bağımlılığı ve  Tedavisi

 DüzenleyenManaging Director LSS ( UK) LTD.
SertifikasyonLaser stopsmokoning Certificate U.K.
Süre – Tarih20 saat2008
EğitmenNita Tripp (Laser stopsmokoning Certificate U.K)

Sigara Bağımlılığı ve Tedavisi

 Düzenleyen III. Bağımlılık Kongresi
SertifikasyonBağımlılık Kongresi
Süre – Tarih4 saat2005
EğitmenUzm. Dr. Cem Tüz

EFT (Emotional Freedoom Techniques) Level I-II

DüzenleyenAAMET ( The Association for the Advencement for Meridian Therapies )
SertifikasyonAAMET   ( The Association for the Advencement for Meridian Therapies )
Süre – Tarih20 saat2008
EğitmenDr. İnci Erkin

Ericsonian Hipnoterapi

DüzenleyenThe Milton H. Ericson Insutite of İstanbul
SertifikasyonThe Milton H. Ericson Insutite
Süre – Tarih20 saat2004
EğitmenTamer Dövücü

Klinik Hipnoz

DüzenleyenPsikoterapi Enstitüsü
SertifikasyonPsikoterapi Enstitüsü
Süre – Tarih80 saat2008
EğitmenUzm.Psk. Dr. Tahir Özakkaş

NLP Practitioner

DüzenleyenInternational NLP Trainers Association
SertifikasyonINLPTA (International NLP Trainers Association)
Süre – Tarih120 saat2004
EğitmenRalph Watson

NLP Practitioner

Düzenleyen
International NLP Trainers Association
SertifikasyonINLPTA (International NLP Trainers Association)
Süre – Tarih40 saat2005
EğitmenTamer Dövücü

NLP Master Practitioner

DüzenleyenInternational NLP Trainers Association
SertifikasyonINLPTA (International NLP Trainers Association)
Süre – Tarih70 saat2004
EğitmenŞanal Günseli

Hastane Yöneticiliği Sertifika Programı

DüzenleyenSimens Akademi – Jhons Hopkins Hospital
SertifikasyonAnadolu Sağlık Merkezi ve Jhons Hopkins Hospital
Süre – Tarih60 saat7 Mart – 22 Mart 2009
EğitmenDr.Hasan Kuş. T. Ufuk Eren …

Sağlık Sektöründe Pazarlama Süreci

DüzenleyenÇağ Üniversitesi/ Acıbadem Hastanesi
SertifikasyonÇağ Üniversitesi
Süre – Tarih42 saat2010
Eğitmen Doç.Dr.Murat Koç, Prof.Dr.Nejat Erk

Yönetici Eğitim Programı

DüzenleyenÇukurova Üniversitesi- Seyhan Belediyesi
SertifikasyonÇukurova Üniversitesi
Süre – Tarih80 saat5 Ekim-9 Aralık 2004
EğitmenProf. Dr. Hüseyin Özgen, Doç. Dr. Azmi Yalçın,

ISO 9001:2000 Kalite Yönetimi sistemi BAŞ Denetçilik Eğitimi

DüzenleyenKAS ( Kalite Akreditasyon Sistemi )-IQMS
SertifikasyonIRCA  onaylı KAS sertikası
Süre – Tarih40 saat2008
EğitmenZihni Erderen

JCI Prime Eğitimi (Eğitimcinin Eğitimi)

DüzenleyenJCI (Junior Chamber International)
SertifikasyonJCI
Süre – Tarih40 saat2008
EğitmenGüzide Dişli Yazar (JCI CNT), Halide Şerif Özbilen ( JCI CNT), Pınar Kulcaz (JCI CNT), Serpil Sal ( JCI CNT)

Turc Acting Eğitimi  ( Yaratıcılık ve Eğitimcinin Eğitimi )

DüzenleyenJCI (Junior Chamber International)
SertifikasyonJCI
Süre – Tarih10 saat
EğitmenEla Burcu Yücel ( JCI CNT)

İŞ YERİ HEKİMLİĞİ SERTİFİKASYONU 

DüzenleyenTürk Tabipler Birliği
Sertifikasyon TTB, Sağlık Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı
Süre – Tarih80 saat

60 saat

1998 sertifika alınma tarihi

2012  çalışma bakanlığı tarafından yenileme eğitimi ve sertifika onayı

EğitmenTTB Eğitmenleri

 

Üye Olduğu Dernekler

 • Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği ( Yönetim Kurulu Üyesi/ Çukurova Şube Başkanı )
 • Aile ve Evlilik Terapistleri Derneği ( üye )
 • Psikoterapi Enstitüsü Derneği ( üye )
 • Türkiye Transaksiyonel Analiz Derneği ( üye )
 • JCI (Genç Girişimciler ve Liderler  Derneği )
 • Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Mezunları Derneği ( Yönetim Kurulu Üyesi )
 • Akdeniz Yönetim Danışmanları Derneği ( Yönetim Kurulu Üyesi )

Sunum Yaptığı Bilimsel Toplantılar

 • 16. Uluslararası Hemofili Kongresi “ Hemofili Hastalarına Psikososyal Yaklaşım “ / ANTALYA / NİSAN  2019
 • 15. Ulusal  Hemofili Kongresi “ Ergenlerde sağlıklı cinsel gelişim” ve Yaşam Dengelerimiz” / ANTALYA / MART 2018
 • 4. Uluslarası Üroloji Kongresi, “ Erektil Disfonksiyona Psikoterapotik Yaklaşım” ANTALYA / Kasım 2018
 • 17. Uluslararası Doğu Akdeniz Aile Hekimleri Kongresi “ Evlilik ve Çift Terapisi Kursu “ / ADANA / Mayıs 2018
 • Çukurova Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Kariyer Günleri “ Hızlı Mor Balık” / Adana / Mart 2018
 • Cinsel Sağlık Kongresi; “ Çocukluk Çağı Travmalarının Yetişkinlik Dönemine Yansımaları “ / ANTALYA / Nisan 2019
 • Cinsel Sağlık Kongresi; “ Vaka Örnekleri ile Kadınlarda Orgazm Bozukluklarının Tanı ve Tedavisi “ / ANTALYA / Nisan 2018
 • Ulusal Türkiye Hemofili Kongresi “ Hemofili Gençlerin Cinsel Sorunları “ / İSTANBUL / Nisan 2018
 • Ulusal Antalya Aile Hekimliği Kongresi “ Ergenlerde Cinsel Gelişim “ / Mart 2017
 • Uluslararası Doğu Akdeniz Aile Hekimliği Kongresi “ Çocuklara cinsel eğitim nasıl verilmeli” ADANA / MAYIS 2017
 • 8. Uluslararası Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi “ Sosyal Medyanın Asosyal Hayranları” / ANTALYA / Kasım 2017
 • Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi Kişisel Gelişim Zirvesi “ Yaşam Dengelerimiz “ Kasım/ 2017
 • Uluslararası Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi “ Çocukların Psikolojik ve Cinsel Gelişim Dönmeleri Kursu “ / ANTALYA / Kasım 2016
 • Uluslararası Katılımlı Aile Hekimliği Kongresi “ / ANTALYA / 2017
 • Cised 1. Ulusal Cinsel Sağlık Kongresi “ Danışanlarımızı Nasıl Kaybederiz? ” ANKARA \ Mayıs 2015
 • Cinsel Sağlık Sempozyumu CİSED “ Vaginusmus Vakalarına Psikodinamik Yaklaşım ” ANKARA / Ekim 2014
 • İnternational Sexual Health Congress “ Erektil Disfonksiyon “  ANTALYA /Nisan 2014

Uygulamaya Koyduğu Projeler

MUTLULUĞUN SİHRİ EVLİLİK TERAPİSİ , 2016

KİTAPLAR DİLE GELİYOR , 2016-2020 , Sanayici İş Kadınları Platformu ile her ay bir gün seçilen bir kitap ile Biblioterapi çalışmaları yapmaktadır.

SİNEMATERAPİ, 2016-2020, çeşitli kapalı gruplar ile ayda bir gün önceden seçilen bir filmin psikoanalizi yapılarak sineterapi çalışmaları yapmaktadır.

ADANA / MERSİN/ TARSUS ORGANİZE SANAYİ BÖİGESİ “AYA AKADEMİ” EĞİTİMLERİ, 2015 – 2017

AOSB ve MTOSB işbirliğinde AOSB ve MTOSB bünyesinde bulunan firmalara yönelik her ay 2 eğitim olmak üzere AYA koçlarıyla birlikte 24 ayrı konu başlığında eğitimler düzenlemektedir. Yaşam Dengelerimiz, Etkili Grup ve Takım Çalışmalarında Ritm Terapi, Şirket içi Etkili İletişim, İş yerinde Tükenmişlik, Büyüyen ve Gelişen Aile Şirketlerinde Yaşam Evreleri  Konularındaki eğitimleri kendisi vermektedir.

EVLİLİĞE İLK ADIM PROJESİ “ EVLİLİKTE İLK YIL BİR YASTIKTA 40 YIL “

Çiftlerin evliliklerinin ilk yılla­rında birbirlerine bilinçli yaklaşımlarının , gelecekteki problemle­rin çözümünde ve mutlu evliliğin inşasında önemli bir role sahip olduğu gerçeğinden yola çıkarak, çiftlerin mutlu ve doyurucu bir evlilik ilişkisi kurmasına yardımcı olmak amacı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Çukurova İlçe Belediyesi İşbirliği ile biir proje başlatmıştır.

Çukurova Belediyesi evlendirme memurluğuna nikah için başvuran çiftlere, her ayın ilk Pazar günü sabahı , sağlıklı ve mutlu bir evliliğin temel adımlarını anlatmak için 3 ayrı modülde  eğitim verilmiş ve halen bu proje devam etmektedir. Bu eğitim modülleri;

 1. Mutlu evliliği sürdürmenin temel ilkeleri
 2. Evlilikte çatışmalara sebep olan faktörler ve çözüm yolları
 3. Sağlıklı cinsel yaşam

Eğitim sonunda katılımcılara sertifika verilmiş, çeşitli sponsorlar aracılığı ile hediyeler verilmiştir. Ayrıca çiftlerin evliliğe hazırlanırken bir başucu rehberi niteliğindeki el kitapçıkları hazırlanmıştır.

OPTİMUM AVM “ ANA BABA DESTEK PROGRAMI “ADANA/2011-2014

Adana Optimum Alışveriş Merkezi  ile 2011-2013 yılları arasında ACIBDEM ADANA Hastanesi işbirliğinde, 2013- 2014  yıllları arasında ise Dr.Obengül Ejder Aile Danışma Merkezi işbirliğinde Adana ilinde yaşayan tüm ailelere yönelik ayda 1 gün 2 saat Aile , çocuk, gelişme dönemleri, ergenlik, okul başarısı, madde bağımlılığı, medya ve internet kullanıcılığı gibi konu başlıklarında ücretsiz eğitimler verilmiş, 5 kez katılım sağlayan kişilere çeşitli hediyeler verilmiştir.

Ayrıca görsel ve yazılı basın tarafından da her ay bu konu işlenmiş ve duyuruları yapılmıştır.

 

EĞİTİM KURUMLARINA YÖNELİK “AİLE VE EĞİTİM KOÇLUĞU PROGRAMI”

Aile, okul ve çevre kişilerin eğitiminde en etkili ortamlardır. Her üç ortamın da birbirini tamamlayan ve destekleyen yönleri vardır. Bu üçgen içindeki koordinasyonu sağlayacak profesyonel bir orkestra şefine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle; gerek mesleki, gerekse ailevi ve bireysel açıdan kendi başlarına çözümü bulamayacak noktaya gelerek tıkanan ilişkilerin düzenlenmesine yardımcı olmak, problemin oluşumunu ve devamını engelleyecek önlemler alarak bireylerin bu konuda geliştirmeleri gereken yaklaşımlar konusunda bilgi ve becerilerini artırmak ve ihtiyaç duyulan her noktada profesyonel destek sağlamak amacıyla Aile ve Eğitim Koçluğu Programı’nı geliştirmiştir. Çeşitli okullarla işbirliği yaparak, 2007-2009 yılları arasında  çeşitli konularda konferanslar ve eğitim seminerleri hazırlamış ve sunmuştur. Bu eğitim seminerleriyle yaklaşık 10 000 (on bin) kişiye ulaşarak ve okul başarısında aile içi iletişimin önemini vurgulamıştır.

 

MADDE BAĞIMLILIĞINI ÖNLEMEDE ANNE- BABA -ÖĞRETMEN EĞİTİMİ

Son yıllarda “madde bağımlılığı” kavramından sıkça söz edilmekte, çocuklar ve gençler geçmiş dönemlerde hiç olmadığı kadar bu maddelerle sıkça karşılaşmaktadırlar. Anne ve babalar doğal olarak bu gelişmeler karşısında büyük bir korku içine girmekte, bilmedikleri hiç tanımadıkları bu maddeler karşısında nasıl doğru bir tutum sergileyeceklerini bilememektedirler. Aynı zamanda öğretmenler de okullarında bu tür sorunlarla nasıl baş edebileceklerini ve gerektiğinde nerelere başvurabileceklerini bilememektedirler. Bağımlılık, geliştikten sonra tedavisi oldukça güç olan bir hastalıktır. Bağımlılığın başlangıcından tedavisine kadar geçen sürede topluma yansıyan olumsuz yanları çok büyüktür. Bu nedenle her türlü önleme programı maliyetinin, tedavi maliyetinden daha düşük olduğu göz önüne alınarak, önleme faaliyetlerine ağırlık verilmelidir.

Dr. Obengül EJDER tüm bu bilgiler ışığında; 2007-2008 eğitim öğretim yılında, Adana Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü ve Çukurova Üniversitesi ile işbirliği yaparak önce Adana İl ve ilçelerinde görev yapan bütün Psikolojik Danışman ve Rehberlik Öğretmenlerini                 ( 340 Öğretmen ) madde bağımlılığının nedenleri, madde bağımlısı bir gence yaklaşım yolları, tedaviye yönlendirme, madde bağımlılığının önlenmesi konusunda eğitmiş, eğitim alan öğretmenlerin de kendi okullarında sunulan eğitim setlerini kullanarak, öğretmenlere ve velilerine eğitim vermelerini  sağlamıştır.

Ayrıca; bu projede gençlerde madde kullanımının başlamasını önlemeye ve sağlıklı yaşam konusunda bilinçlenmelerini sağlamayı amaçlayarak, öğrencilerin okullarında bu konu ile ilgilenen, danışabilecekleri, konuşabilecekleri biri olduğunu bilmelerini sağlamak, çekinmek veya korkmak yerine doğru adreslere başvurmalarını sağlamayı hedefleyerek; madde bağımlılığı konusunda farkındalık yaratacak eğitimler vermiştir. Eğitimlerde sözel anlatımın yanı sıra, 12 yaş altı için yaklaşık 30 dakika, 12 yaş üstü için yaklaşık 45 dakika eğitim filmi de kullanılmıştır.

 

AİLE MODELLERİ (PSİKO DRAMA ) EĞİTİMİ

2007-2008 Eğitim Öğretim yılında, Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı bütün okullardan gelen öğretmenlere 6 oturumda, toplam 3000 öğretmene, senaryosunu Dr. Obengül Ejder’in yazdığı,  Akşen Sahnesi Masal Evi oyuncuları tarafından sahneye konulan,  “Aile Modelleri” isimli             Psiko Drama eğitimi Dr. Obengül Ejder tarafından verilmiştir.

Ayrıca birçok STK üyelerine ve çeşitli okulların velilerine bu seminerlerle şu konu başlıklarında bilgiler aktarılmıştır:

 • Üstünlük bekleyen, baskıcı ve mükemmeliyetçi aileler ve çocuklarıyla yasadıkları problemler
 • Aşırı ilgili aileler ve çocuklarıyla yasadıkları problemler
 • İlgisiz aileler ve çocuklarıyla yasadıkları problemler
 • Tutarsız aileler ve çocukları ile yasadıkları
 • Demokratik aile tutumu

 

 

“SİGARA İÇMEYİN PORTAKAL SUYU İÇİN ” SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ

19 MAYIS 2008 tarihinde yürürlüğe giren kapalı alanlarda sigara içme  yasağına halkın katılımını arttırmak ve bilinç oluşturmak amacı ile M1 TEPE Alışveriş Merkezi işbirliği ile Mayıs ayı boyunca her hafta sonu M1 Tepe Alışveriş Merkezi’nde “Sigara İçmeyin, Portakal Suyu İçin “ sloganı ile çocuklara yönelik aktivite düzenlenmiştir.

Açılan stantta her yaş grubunda çocuğa ücretsiz “Sigaraya Hayır” sloganlı balonlar dağıtılmış, “Sigara İçmeyin, Portakal Suyu İçin “ sloganı baskılı tişörtler giydirilmiş, palyaçolar eşliğinde sigaranın zararlarının öğretildiği oyunlar oynanmış, dağıtılan pastel boyalar ile “ Sigaranın Zararları” konulu resim yapmaları sağlanmıştır.

Aktiviteye katılan her çocuğa ücretsiz portakal suyu ikram edilmiştir. Bu aktivite ile 7 000 ( yedi bin ) kişiye ulaşılmış, Mayıs ayı boyunca çalışılan 500 çocuğun toplanan resimleri 31 MAYIS Dünya Sigarasızlık Günü’ nde M1 TEPE Alışveriş Merkezi fuayesinde resim sergisi yapılarak sergilenmiştir.

 

ADANA , MERSİN , İSKENDERUN , GAZİANTEP ROTARY KULÜBÜ “TOPLUM LİDERLERİ GELİYOR “ PROJESİ kapsamında 5 yıl  300 kişilik üniversite öğrenci grubuna  “ Hayat Bir Puzzle ise” “ Zamanını Yönet, Kişilik Renkleirmiz ,  Hızlı Mor Balık “ başlıklı kişisel gelişim eğitimleri verilmiştir.

 

ADANA, MERSİN, İSKENDERUN ROTARY KULÜBÜ EVKA PROJESİ kapsamında 2009- 2012 yılları arasında ev kadınlarının aile içi iletişim, sağlıklı evlilik ilişkileri ve çocuk yetiştirmeleri konusunda eğitimlerin içeriğinin oluşturulmasına katkı sağlamış ve eğitmen olarak yer almıştır, bu proje ile 500 ev kadınına ulaşılmıştır.

 

13. TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ SAĞLIKLI CİNSEL YAŞAM “ EĞİTİM PROJESİ :

2010-2011 eğitim öğretim döneminde  Türk Kadınlar Birliğinin pilot okul seçtiği Kılıçarslan İlk Öğretim Okulu velilerine  12  hafta boyunca her perşembe günü Sağlıklı Evlilik ve Sağlıklı Cinsel Yaşam  konularında toplam 150 kadına eğitim verilmiştir.

 

KADİRLİ BELEDİYESİ MUTLU AİLE MUTLU ÇOCUKLARSOSYAL SORUMLULUK PROJESİ;

2014-2015  Kadirli Belediyesi işbirliğinde Kadirli ilçesi içinde yaşayan çeşitli yaş grubundaki bireylere yönelik ayda bir  kez , çeşitli konu başlıklarında eğitimler verilmektedir.

 

BASIN, YAYIN, TELEVİZYON VE RADYO PROGRAMLARI    

“TV8 ÇOOK YAŞA “ TELEVİZYON PROGRAMI / İSTANBUL

2018 yılı Ekim ayında Acun Medya tarafından hazırlanan Sağlık programında Dr.Obengül Ejder  4 ay boyunca  her hafta “ TERAPİ ZAMANI “ isimli köşesinde konuk olarak Aile ve Evlilik Terapisi Cinsel Terapi , Çocuk ve Ergen Terapisi ve Bağımlılık konularında bilgiler vermiştir.

 

TÜRKİYE KLİNİKLERİ TV “ RUH CERRRAHI” / ANKARA

2017 – 2020 yılları arasında Türkiye Klinikleri TV’ de her hafta Aile, Evlilik, cinsel Terapi, Çocuk ve Ergen Psikolojisi, Bağımlılık ve Kişisel Gelişim Konu başlıklarında toplam 36 program  yapmıştır.

 

DR. OBENGÜL EJDER İLE SAĞLIKLI GÜNLER“ TELEVİZYON PROGRAMI (CANLI YAYIN)

Yapımcılığını ve sunuculuğunu kendisinin üstlendiği program ADANA AKDENİZ TV’de 2003-2006 yılları arasında ayda 4 (dört) program olmak üzere toplam 416 program aralıksız olarak sürdürülmüştür. .

ARTI HAYAT” TELEVİZYON PROGRAMI (CANLI YAYIN)

2006-2008 yılları arasında ADANA AKDENİZ TV “Artı Hayat“ Programına ayda 4 (dört) program olmak üzere her hafta çarşamba günü toplam 416  programa konuk olarak katılmıştır. Program süresince toplumu bilinçlendirmek amacıyla uzman olduğu “Aile Modelleri”, “Okul Başarısında Aile İletişimin Gücü”, “Evlilikte Eşler Arası Uyum”, “Kadınlar ve Benlik Saygısı”, “Sigara ve Sağlık”, ”Evlilikte Cinsel Sağlık” gibi çeşitli konularda telefonla, e-postayla, vb. gelen sorulara yanıt verilmiştir.

“HAYATIN RİTMİNİ YAKALA” TELEVİZYON PROGRAMI ( CANLI YAYIN )

2013-2016 yılları arasında Kanal A Televizyonunda  “Hayatın Ritmini Yakala”  programına konuk olarak ayda iki gün düzenli olarak katılmış, yaklaşık 80 programa konuk olarak katılmıştır.

“AYNALAR  “ TELEVİZYON PROGRAMI (CANLI YAYIN)

2008-2009 yıllarında da  “Aile İçi İletişim”, “Evlilikte Uyum ve Yaşanan Sorunlar”, “Madde Bağımlılığı”, “Sigara Bıraktırma Yöntemleri” gibi konularında konuk olduğu ÇUKUROVA TV’de      6   program yapılmıştır.

Ayrıca çeşitli tarihlerde, çeşitli yerel televizyon programlarına konuk olarak katılınmıştır.

“GÜLBEN ERGEN SHOW” TELEVİZYON  PROGRAMI ( CANLI YAYIN )

24 Ocak 2014 tarihinde Show TV  İstanbul Stüdyolarında canlı yayına katılarak “ Meme Kanserli Hastalara Psikolojik Yaklaşım “ konusundaki programında konuk olarak yer almış ve 2 saat canlı yayında bilgi vermiştir.

“EBRU YAŞAR SHOW” TELEVİZYON PROGRAMI ( CANLI YAYIN )

28 Ekim 2014 tarihinde Kanal 7 TV  İstanbul Stüdyolarında canlı yayına katılarak “ Evlilik Ve Boşanma Süreci “ konusunda ana konuk olarak yer almış ve  2 saat canlı yayında bilgi vermiştir.

 

RADYO PROGRAMLARI (CANLI YAYIN)

 • 2007-2008 yıllarında ADANA BAŞKENT RADYO‘ da  haftada bir gün olmak üzere toplam 102 programa konuk olarak katılmış, çeşitli konu başlıklarında canlı programlar yapmıştır.
 • 2008-2009 yıllarında ADANA  RADYO HAYAT’ ta haftada 1 (bir) gün olmak üzere toplam 102 programa konuk olarak katılmış, çeşitli konu başlıklarında canlı programlar  yapmıştır.
 • TRT ÇUKUROVA RADYOSU’nda 2010 yılından beri  her ay en az iki kez düzenli olarak canlı söyleşilere katılmaktadır

 

YAZILI BASIN ÇALIŞMALARI :

 1. A Plus Ve High Life Yaşam Ve Stil Dergileri, Fashion Vıp , My Magazine  Ve Boss & Business,  Vizyon 33  İş Ve Yaşam Dergilerinde 2009 yılından beri  aylık köşe yazarlığı yapmış, Halen FASHİON VIP dergisinde “ Terapi Zamanı “ isimli köşe yazmaktadır. .
 2. Hürriyet Gazetesi Çukurova- GAP ekinde 2012- 2018 yılları arasında her hafta CUMARTESİ günü  “ Mutlu Aile Mutlu Çocuklar “ isimli köşesinde yazarlık yapmıştır.
 • Hürriyet Aile web portalında 2016 – 2020 yılları arasında “ Mutlu Aile Mutlu Çocuklar “ isimli sayfasında her hafta düzenli olarak  yazıları yayınlanmıştır.
 1. İskenderun Söz Gazetesinde 2015 – 2018 yılları arasında her hafta  Salı günü   “Söz ‘ ün Doktoru”  ismi ile köşe yazarlığı yapmıştır.

 

TİYATRODA DANIŞMANLIK ÇALIŞMALARI:

2007- 2010 yılları arasında Akşen Sahnesi Çocuk Tiyatrosunda , “ Unutulan Kahramanlar”, “ Hayvanlar Alemi”, “Suterman”, “Kırmızı&Kurt”, “Sağlıklı Beslenmenin Önemi- Kukla gösterisi “ Oyunlarında; oyun  içeriğinin çocukların psikolojik gelişimine katkısı ve içeriğin çocuklar için uygunluğunu değerlendirerek sunulması konusunda danışmanlık yapılmıştır.

 

ÖDÜLLERİ

Ulusal Başarı:

 1. 2009 yılında JCI ( Genç Liderler ve Girişimciler Derneği ) TOYP “ Türkiye’nin On Başarılı Genci”  yarışmasında Türkiye Birincisi seçilmiş Kasım 2010 ‘da Japonya’nın Osaka kentinde Dünya Birinciliği için ülkesini temsil etmiştir.
 2. 2009 yılında JCI ( Genç Liderler ve Girişimciler Derneği ) TOYP “ Türkiye’nin On Başarılı Genci”  yarışmasında “Toplumsal projeler “ dalında SOYAK Özel Ödülüne layık görülmüştür.

  Aldığı Teşekkür Begeleri :

 1. Adana Seyhan Rotaract Kulübü’nce 2008-2009 yıllarında yapmış olduğu eğitim faaliyetlerinden dolayı teşekkür belgesi taktim edildi.
 2. Tıp Fakültesi Öğrencilerine yönelik düzenlenen “Sınırlayıcı İnançlar ve Düşünce Virüsleri“ seminerine katkılarından ötürü teşekkür belgesi, 2009.
 3. Ceyhan Lions Kulübü tarafından, “Okul Başarısında Aile İçi İletişimin Gücü“ konulu eğitimi dolayısıyla teşekkür belgesi ile taltif edilmiştir, 2009.
 4. Tıp Fakültesi Öğrencilerine yönelik düzenlenen “Hayat Bir Puzzle İse…“ seminerine katkılarından ötürü teşekkür belgesi, 2009.
 5. Tıp Fakültesi Öğrencilerine yönelik düzenlenen “Akılcı Düşünme Beceriler“ seminerine katkılarından ötürü teşekkür belgesi,2009.
 6. Adana Rotary Kulübü’ne 2007-2008 yıllarında yapmış olduğu eğitimlerde dolayı teşekkür belgesi taktim edildi.
 7. Adana Valiliği’nce “Gençlerde Madde Bağımlılığını Önlemede Öğretmen ve Anne-Baba Eğitimi” dolayısıyla taktir belgesiyle taltif edildi, 2007.
 8. Bakış Açınızı Değiştirin” konulu seminerinden dolayı verdiği JCI ADANA tarafından  teşekkür belgesi taktim edildi,2006.
 9. Adana Milli Eğitim Müdürlüğü’nce “Gençlerde Madde Bağımlılığını Önlemede Öğretmen ve Anne-Baba Eğitimi” dolayısıyla teşekkür belgesiyle taltif edildi, 2007.
 10. Seyhan Belediyesi (Seymer) Aile Haftası dolayısıyla düzenlenen kompozisyon yarışmasında Juri Üyesi olarak katılımlarından teşekkür belgesi.,2007
 11. NLP Bakış Açınızı Değiştirin Hayatınız Değişsin” konulu seminerden ötürü Adana Mülkıyelıler Derneğı’nce teşekür belgesi ile taltif edildi, 2007.
 12. Anne Baba Okulu “ konusunda düzenlediği ve sunduğu seminerlerinden dolayı Adana Seyhan Beledıyesı’nce teşekkür belgesi yle taltif edildi, 2007.
 13. Adana İşkadınları Derneği’nin eğitim faaliyetlerinde verdiği seminerler ile katkılarından dolayı teşekkür belgesi taktim edildi, 2007.
 14. Adana İl Sağlık Müdürlüğü’nce 2002 ve 2003 yıllarında yürütülen Aile Eğitim faaliyetlerine katkılarında ve desteklerinden ötürü teşekkür belgesiyle taltif edildi.
 15. Adana Soroptımıst Kulübü’ne verdiği eğitimlerden ötürü kulüp tarafından teşekkür belgesi taktim edildi, 2005
 16. Bilimsel, Sosyal, Kültürel ve Sportif Öğrenci“ etkinliklerine katkılarından dolayı  Çukurova Ünıversıtesı Tıp Fakültesı’nce teşekkür belgesi ile taltif edildi , 2001.      .
 17. Ağustos 1999‘da meydana gelen Marmara Depremi Sonrası “Felaket Bölgesine bizzat giderek , yaptığınız yardım çalışmasında sergilediğiniz üstün gayret takdire şayandır“ notu ile Seyhan Beledıyesı’nce teşekkkür belgesi ile taltif edildi, 2000.
 18. Adana Tabip Odası tarafından “Kadınlarda Benlik Saygısı” konulu konferansı dolayısıyla teşekkür belgesi ile taltif edildi, 2011.
 19. Çukurova Rotary Kulübü tarafından, dernek çalışmalarına konuşmacı olarak yaptığı katkıdan dolayı onur belgesi ile taltif edildi, 2011
 20. MEGİAD tarafından “Hayat Bir Puzzle” konulu konferansı dolayısıyla teşekkür belgesi ile taltif edilmiştir, 2011.
 21. Adana Diş Hekimleri Odası tarafından, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” kutlamalarına yapmış olduğu katkılar dolayısıyla teşekkür belgesi ile taltif edilmiştir, 2011.
 22. HAGİAD tarafından “ Madde Bağımlılığının Önlenmesi” çalışmasına katkılarından dolayı Düzenleme Kurulu tarafından teşekkür belgesiyle taltif edildi, 2011.
 23. Türk Kadınlar birliği Tarafından Dernek çalışmalarına yaptığı katkılarından dolayı teşekkür belgesiyle taltif edildi, 2010-2011.
 24. Seyhan Soroptimist Kulübü tarafından, eğitim seminerlerine katkıları dolayısıyla teşekkür belgesi ile taltif edilmiştir, 2010.
 25. Antakya Defne Rotary Kulübü tarafından, kulübe olan katkıları dolayısıyla onur belgesi ile taltif edildi, 2010
 26. İskenderun Paşa Karaca Anadolu Öğretmen Lisesi tarafından, konuşmacı olarak katkılarından dolayı teşekkür belgesi ile taltif edilmiştir, 2010
 27. Adana Büyüksaat Lıons Kulübü tarafından, kulübe olan katkılarından dolayı teşekkür belgesi ile taltif edilmiştir, 2010
 28. Adana Gündoğdu Koleji tarafından “Dilek Ağacım” projesi kapsamında yapmış olduğu katkılardan dolayı duyarlı vatandaş sertifikası ile taltif edilmiştir, 2010.
 29. “  Aile Şirketleri neden Batar  “   konulu seminerinden dolayı verdiği Çukurova Genç İş Adamları derneği tarafından teşekkür belgesi taltif edildi 07.10.2010
 30. Kadınlarda Benlik Saygısı“ konulu seminerinden dolayı Türk Kadınlar Birliği tarafından teşekkür belgesi takdim edildi. 08.03.2010
 31. Adana Seyhan Rotary Kulübü tarafından, “EVKA Projesi“ ne katkıları dolayısıyla teşekkür belgesi ile taltif edilmiştir, 2009.
 32. Adana Optimum AVM tarafından, “Okul Başarısında Aile İçi İletişimin Önemi Semineri” dolayısıyla teşekkür belgesi ile taltif edildi, 2012.
 33. Çukurova Lıons Kulübü tarafından, “Ayna Ayna Söyle Bana” konulu sunumu dolayısıyla teşekkür belgesi ile taltif edildi,2012.
 34. Adana Rotary Kulübü tarafından, “Aile İçi İletişim & Ergenlik” konulu konferansı dolayısıyla teşekkür belgesi ile taltif edilmiştir, 2012.
 35. Adana Optimum AVM tarafından “Sınav Süreci ve Aile Semineri” dolayısıyla teşekkür belgesi ile taltif edildi, 2012.
 36. ”Hayat Bir Puzzle İse” seminerinden dolayı Çukurova Rotary Kulübü tarafında teşekkür belgesi almıştır.2014
 37. “Mutlu Aile Mutlu Çocuklar” seminerinden dolayı Adana Bilfen Okulları tarafından teşekkür belgesi almıştır.
 38. “14. Doğu Akdeniz Aile Hekimliği Sempozyumu” katkılarından dolayı teşekkür belgesi almıştır.
 39. TARSUS SEV ikinci eğitim sempozyumunda yaptığı sunumdan dolayı teşekkür belgesi almıştır.2015
 40. ”9. Çukurova sanat günleri” katkılarından dolayı teşekkür belgesi almıştır.2015
 41. Akdenia Rotary Kulübü’nde yapmiş olduğu konuşmadan dolayı teşekkür belgesi almıştır.2015
 42. Adana Rotary Kulübü’nde konuk konuşmacı olarak katılımından dolayı teşekkür belgesi almıştır.2015
 43. Tarsus SEV de üçüncü eğitim sempozyumunda yaptığı sunumdan dolayı teşekkür belgesi almıştır.2016
 44. 5 Ocak Rotary Kulübü’nde katkılarından dolayı teşekkür belgesi almıştır.2016
 45. Uluslar Arası AHEF kongresine sağlamış olduğu bilimsel katılımlarından dolayı teşekkür belgesi almıştır.2016
 46. MERSİN KIZKALESİ ROTARY Kulübü Derneği tarafından sağlamış olduğu  katkılarından dolayı teşekkür belgesi almıştır. 2017
 47. Rotary toplantısında sağlamış olduğu katkılardan dolayı teşekkür belgesi almıştır. 2017
 48. Akdeniz Rotary kulübü tarafından sağlamış olduğu katkılarından dolayı teşekkür belgesi almıştır.2017
 49. Mezitli Soroptimist kulübü tarafından sağlamış olduğu katkılarından dolayı teşekkür belgesi almıştır. 2017
 50. Rotary İdealllerinin gerçekleşmesinde vermiş olduğu katkılardan dolayı teşekkür belgesi almıştır. 2018
 51. Çukurova Üniversitesi Eczacılık Fakültesi “kariyer günleri” kapsamında vermiş olduğu katkılardan dolayı teşekkür belgesi almıştır. 2018
 52. Adana Çukurova Rotary toplantısında sağlamış olduğu katkılardan dolayı teşekkür belgesi almıştır. 2018
HEMEN ARA!